Wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Centralne Muzeum Włókiennictwa / Central Museum of Textiles Trienale Sztuki Tkaniny – wystawa, którą musimy zobaczyć 🙂 Od tego pomysłu wszystko się zaczęło – pojedzmy do Łodzi ! pojechaliśmy do Maraceny a wizyta w Łodzi jeszcze przed nami!

📣 Moumita Basak, laureatka Złotego Medalu 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny, w swojej zwycięskiej pracy sięgnęła do elementów haftu kantha – tradycji przekazywanej przez kobiety swoim córkom – do której wykorzystywano używane ubrania. Jest to jedna z najstarszych form haftu i rzemiosła, pochodząca ze wschodnich regionów Indii. Do dziś, w wolnym czasie, tradycję tę kultywują kobiety z rodzinnej wioski artystki.
✏️ Poprosiliśmy Moumitę o napisanie kilku słów o sobie i swoich inspiracjach:
👤 Nazywam się Moumita Basak i pochodzę z niewielkiej wioski w Indiach. Inspiracją staje się dla mnie nasze dziedzictwo, tradycyjna kultura oraz natura. W moich pracach skupiam się na wielu aspektach dotyczących kobiet, ich stylu życia i trapiących je kwestii społecznych. Dzięki kobiecej perspektywie mogę odnieść się do tych tematów w szczególny sposób. Jako artystka uważam, że powinniśmy reprezentować naszą ojczystą ziemię, miejsce w którym żyjemy. Podczas pracy uwielbiam eksplorować medium, w którym działam, a eksperyment uważam za wyjątkowo ważną rzecz dla każdego artysty. Chciałabym podziękować wszystkim: zespołowi kuratorskiemu, a także członkom jury, którzy wybrali moją pracę. Dziękuję również całemu zespołowi CMWŁ oraz artystom, którzy współtworzyli wystawę.
Inne zdjęcia można zobaczyć tutaj.